Gebelikte Ayak Sağlığı

Hamilelik ile beraber vücutta birtakım farklılıklar gözlemlenir. Anne adayı, hormonal anlamda yaşanan değişimlerin yanı sıra fiziki olarak da zorluklarla karşılaşır. Vücut ağırlığında görülen artışın da etkisiyle gebelikte ayak sağlığı konusuna dikkat edilmelidir. Ayak kavisinde meydana gelen düzleşmeye bağlı olarak birtakım sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Ayaklarda şişlik, kronik hale gelen ağrılar ve tırnak batması bunlardan bazılarıdır.

Gebelikte Ayak Sağlığı Uygulamaları

Gebelik sürecinde ilerleyen aylarda ayak bileklerinin taşıdığı ağırlık artmaktadır. Bu nedenle gözle görülür bir şişkinlik yaşandığı kaydedilir. Günlük aktiviteleri yerine getirme noktasında fiziksel anlamda zorluk yaşanır. Ödem oluşumu ve topuklarda çatlak görünüm ortaya çıkar.

Hamilelik dönemindeki kişilerin yaşam kalitesini arttırmaları oldukça önemlidir. Bu noktada ayakkabı seçiminde, hamilelere uygun boyutta ve destekleyici ürünler tercih edilir. Şişlik ve ağrıyı önleme amacıyla sık sık yürünmeli. Cilt sağlığı açısından nem seviyesi göz önünde bulundurularak medikal anlamda uygun ürün kullanılır. Ayak ve ayak bileğinde oluşabilecek problemleri erken dönemde teşhis edilmesi gerekir.

Gebelikte Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

Doğru ayakkabı seçimi ve ayaklarda oluşan problemlere medikal yöntemlerin tercih edilmesi oldukça kritiktir. Özellikle nasır ve çatlakların ileri seviyeye ulaşmadan önüne geçilmelidir. Alanında yetkin bir podolog tarafından yapılan medikal ayak analizi sonrasında gerekli uygulamalar gerçekleştirilir. Ancak gebelikte ayak sağlığı denince anne adayının da dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunur.

  • Gün içerisinde sık sık yürüyün.
  • Ayaklarınızı yüksek bir konumda tutmaya çalışın.
  • Çatlak oluşumuna karşı haftada bir kere ayaklarınızı nemlendirin.
  • Taban yapınıza uygun ve rahat ayakkabılar tercih edin.
  • Ayaklarda ödem oluşuma karşı düzenli egzersiz yapılmalı.

Doğum öncesi son üç ay içerisinde anne adaylarının ayak sağlığı sorunlarında artış görülebilir. Konforlu bir gebelik süreci geçirmek için kas dokusunu desteklemeye yönelik aktiviteler tercih edilmelidir. Ortopedik açıdan uygun ayakkabı kullanımıyla beraber doğru tırnak kesimi son derece önemlidir.

Avrasya Ayak Sağlığı olarak bebeğin gelişimi ve anne adayının sağlığı gözetilerek gerekli medikal uygulamalar yapılır. Özel freze uçlara sahip tıbbi cihazlar ve steril koşullar altında medikal ayak bakımını gerçekleştiriyoruz. Gebelikte ayak sağlığı ve bakımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için ekibimizle iletişime geçiniz.

Share

telefon Etiler
Telefon Altunizade