Tırnak mantarı, dermatofit adı verilen tek hücreli mantarların neden olduğu bir problemdir. Genellikle ayak baş parmak tırnağında ortaya çıkan ve ağrı ya da sızı gibi belirtiler vermeden tırnak yüzeyinde estetik açıdan kötü bir görüntüye sebep olan tırnak mantarı, enfeksiyonel bir problemdir.

Tırnak Mantarı Nasıl Oluşur?

Enfeksiyonel bir rahatsızlık olan tırnak mantarı, diğer enfeksiyonel rahatsızlıklar gibi yeterli bakım yapılmadığında ya da hijyen yokluğunda ortaya çıkabilir. Tırnağın dış kısmındaki rengin sarıya dönmesiyle başlayan tırnak mantarı, etkin bir bakım yapılmadığında ilerler ve tırnak rengi kahverengi ve yeşile dönmeye başlar. Bununla birlikte, enfeksiyon diğer tırnaklara da bulaşabilir ve diğer tırnaklarda da renk değişikliği ortaya çıkabilir.

Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnak mantarının en yaygın görülen belirtisi, tırnağın dış kısmındaki rengin değişmesidir. Bununla birlikte mantar oluşumu nedeniyle ortaya çıkan sorunlar şöyledir:

 • Tırnağın kalınlaşması, kuruması ve tırnak yapısının parçalanması
 • Tırnak üzerinde beyaz veya sarı çizgilerin oluşması
 • Tırnağın kolay kırılan bir yapıya gelmesi ve parlaklığını yitirmesi,
 • Tırnaktan kötü bir koku gelmesi

Tırnak Mantarı Bulaşıcı MıdırTırnak Mantarı için kullanılan yöntemler nelerdir?

Tırnak mantarı için Dünya’da 3 tane etkin tedavi yöntemi vardır.

 • Podolojik yaklaşım ile tırnak mantarının debride edilmesi ve yüzeyel solüsyonlar,
 • Lazerle tırnak mantarı yöntemi
 • Hekim kontrolünde ağızdan kullanılan ilaçlar…

Tırnak mantarı bakımı, podoloji cihazları ve özel frezeler kullanılarak etkin bir şekilde yapılmalıdır. Tırnaktaki mantarlı dokunun tamamının deriye kadar temizlenmesi için tırnak üzerinde inceltme işlemi yapıldıktan sonra, ayda 1 kez bakım uygulamasına devam edilerek tırnağın sağlıklı bir şekilde uzaması sağlanır. Ek olarak bu süreçte temizlenen dokunun üzerine anti-fungal mantara karşı solüsyonlar ,kremler kullandırılır.Gerekli görülen durumlarda Lazerle tırnak mantarı yöntemi de ilave olarak kullanılabilinir. Tırnak mantarı işlemleri, acısız ve ağrısızdır. Seans sonunda hasta günlük hayatlarına döner. İyileşme süreci uzundur. 6-8 ay kadar yapılan bakımlarla beraber rahatsızlığın tamamen ortadan kalkması 1 veya 1,5 yıl sürer.Tırnak mantarından kurtulmak için, uzman podologlar tarafından gerekli görülen durumlarda jel tırnak uygulaması da yapılabilir.

 

Tırnak Mantarı Bulaşıcı Mıdır?

Tırnak mantarı, enfeksiyonel birçok hastalık gibi, bulaşıcı özelliktedir. Onikomikoz olarak da bilinen tırnak mantarı tek bir tırnakta başlayıp diğer tırnaklara bulaşabileceği gibi; ortak duş terliği, çorap ya da ayakkabı kullanımı nedeniyle diğer insanlara da bulaşabilir.

Tırnak Mantarı için Bitkisel Yöntemler Yararlı Mıdır?

Tırnak mantarı (onikomikoz) enfeksiyonel bir rahatsızlık olduğu için etkili bir şekilde bakım yapılmadan yok edilmesi çok zor olan bir problemdir. Bitkisel yöntemler tırnak mantarının yol açtığı belirtileri azaltamayacağı gibi, tırnak yapısına da zarar verebilir. Tırnak mantarı probleminden kurtulmak için bu alanda uzman olan podologlara başvurmak gerekir.
Tırnak Mantarı Problemi Çözülmezse Ne Olur?

Tırnak mantarı özellikle ayak tırnaklarında yaygın olarak görülen ciddi bir enfeksiyondur. Tırnak mantarı bakımının yapılmaması durumunda, enfeksiyon bulaşan tırnakların kaybedilmesi gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.


  Bu sitede yer alan bilgiler, sağlık profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, şubelerimizde hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisi yapılmamaktadır. Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tadavisinde kullanılamaz. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

  Avrasya Ayak Sağlığı Merkezi Resmi Web Sitesidir ©2024

  telefon Etiler
  Telefon Altunizade