Topuk Çatlağı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Topuk Çatlağı

Topuk çatlağı vitamin, mineral ve çinko eksikliği nedeniyle ortaya çıkabildiği gibi; kalın ve pullu deri, uzun süre ayakta kalma ve ayakların yeterince nemlendirilmemesi de topukta çatlağa yol açar. Bununla birlikte uygun olmayan ayakkabı seçimi, obezite, yetersiz su tüketimi de topuk çatlağı oluşumuna sebebiyet veren faktörler arasında yer alır.

Topuk Çatlağı Nasıl Ortaya Çıkar?

Derinin açılmaya ve yarıklar haline dönüşmesi nedeniyle hem estetik açıdan kötü bir görüntü hem de ayakta dururken acı hissi ortaya çıkabilir. Topuktaki çatlakların önemsenmemesi, çatlak oluşumunun giderek artmasına neden olacağı gibi, acı ve ağrıya yol açabilir. Derinin yarılması ile sinir uçlarının yüzeye yaklaşması nedeniyle şiddetli acı hissedilebilir.

Topuk Çatlağı tedavisiTopuk Çatlağı Bakımı Nasıl Yapılır?

Topuk çatlağı bakımı, ayak sağlığı uzmanları tarafından yapılmalıdır. Çatlak nedeniyle topuktaki acıyı azaltmak için yanlış krem ya da bitkisel yöntemler uygulanması sağlığa ciddi zarar verebileceği için, uzmanlara danışmadan herhangi bir çözüm uygulanmamalıdır. Uzman podologlar tarafından yapılan topuk çatlağı bakımı, kısa süre içerisinde çatlağın ortadan kalkmasını ve ayağın sağlıklı yapısına kavuşmasını sağlar.

Cilt Kuruluğu Topuk Çatlağına Neden Olur mu?

Kuru cilt yapısına sahip bireylerde topuk çatlağı daha sık görülür. Aynı zamanda şeker hastalarında da topuk çatlakları sıklıkla görülür.

avrasya ayak sağlığı merkezi logo beyaz


    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    telefon Etiler
    Telefon Altunizade