Diyabete bağlı olarak ortaya çıkan dolaşım problemi, ayaklarda his problemine neden olabilmektedir.

Ayaktaki sağlık problemleri, his kaybı nedeniyle hassasiyetin düşmesine bağlı olarak daha az hissedileceğinden diyabetik ayak hastalarının ayak sağlığı ve bakımı konusunda dikkatli olması önem taşır.

Şeker hastalığının en ciddi komplikasyonlarından biri olan diyabetik ayak rahatsızlığı, ortalama her 4-10 diyabet hastasından birinde görülür. Yaş ilerledikçe diyabetik ayak probleminin ortaya çıkma riski de artar.

Diyabetik Ayak TedavisiDiyabetik Ayak Belirtileri

Diyabet hastalarının ayaklarında kuruma, parmak arasında mantar ve ayaklarda kabarcık oluşması ve ayağın su toplaması en sık görülen belirtiler arasında yer alır. Diyabetik ayak rahatsızlığı ayak tırnaklarında şekil bozukluklarına da sebebiyet verebilir.

Diyabetik Ayak Bakımı Neden Önemlidir?

Diyabet hastalarında ayak bakımının düzenli ve doğru şekilde yapılamaması iyileşmeyen ayak yaralarına ve ilerleyen döneminde uzuv kaybına yol açabilecek sorunları beraberinde getirebilir.

Hastaların sosyal hayatını da olumsuz etkileyen diyabetik ayak problemi için şeker hastalarının düzenli olarak ayak sağlığı uzmanlarından destek alması önemlidir.


    Bu sitede yer alan bilgiler, sağlık profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, şubelerimizde hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisi yapılmamaktadır. Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tadavisinde kullanılamaz. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

    Avrasya Ayak Sağlığı Merkezi Resmi Web Sitesidir ©2024

    telefon Etiler
    Telefon Altunizade