Diyabetik Ayak Bakımı

Diyabetik Ayak

Diyabete bağlı olarak ortaya çıkan dolaşım problemi, ayaklarda his problemine neden olabilmektedir.

Ayaktaki sağlık problemleri, his kaybı nedeniyle hassasiyetin düşmesine bağlı olarak daha az hissedileceğinden diyabetik ayak hastalarının ayak sağlığı ve bakımı konusunda dikkatli olması önem taşır.

Şeker hastalığının en ciddi komplikasyonlarından biri olan diyabetik ayak rahatsızlığı, ortalama her 4-10 diyabet hastasından birinde görülür. Yaş ilerledikçe diyabetik ayak probleminin ortaya çıkma riski de artar.

Diyabetik Ayak TedavisiDiyabetik Ayak Belirtileri

Diyabet hastalarının ayaklarında kuruma, parmak arasında mantar ve ayaklarda kabarcık oluşması ve ayağın su toplaması en sık görülen belirtiler arasında yer alır. Diyabetik ayak rahatsızlığı ayak tırnaklarında şekil bozukluklarına da sebebiyet verebilir.

Diyabetik Ayak Bakımı Neden Önemlidir?

Diyabet hastalarında ayak bakımının düzenli ve doğru şekilde yapılamaması iyileşmeyen ayak yaralarına ve ilerleyen döneminde uzuv kaybına yol açabilecek sorunları beraberinde getirebilir.

Hastaların sosyal hayatını da olumsuz etkileyen diyabetik ayak problemi için şeker hastalarının düzenli olarak ayak sağlığı uzmanlarından destek alması önemlidir.

avrasya ayak sağlığı merkezi logo beyaz


    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    telefon Etiler
    Telefon Altunizade