Ayak tabanındaki derinin sertleşmesi ve kalınlaşması hiperkeratoz olarak adlandırılır. Düztabanlık, içe basma ya da ayaktaki yapısal bozukluklar nedeniyle ortaya çıkan basış problemleri, deri sertleşmesine neden olabileceği gibi; uygun olmayan ayakkabı seçimi, ayağın fazla ısıya maruz kalması da deri tabanında sertleşmeye yol açabilir.

Hiperkeratoz Nasıl Önlenir?

ayak tabanı sertleşmesiHiperkeratozun önlenebilmesi için öncelikle sorunun hangi durumdan kaynaklandığını tespit etmek gereklidir. Basış bozuklukları nedeniyle ortaya çıkan hiperkeratoz için bireylerin ayak ve bilek cerrahisi uzmanlarına yönlendirilmesi gerekir. Bununla birlikte hiperkeratozun ortadan kaldırılması için tabandaki derinin inceltilmesi ve keratin dokunun temizlenmesi gerekir.

Basış bozuklukları dışında dar ayakkabı seçimi ya da kimyevi etkilerle ortaya çıkan deri sertleşmesi için doğru ayakkabı ve çorap tercihi yapılması ya da ayak tabanında deri sertleşmesine neden olan diğer durumların ortadan kaldırılması gerekir.


    Bu sitede yer alan bilgiler, sağlık profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, şubelerimizde hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisi yapılmamaktadır. Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tadavisinde kullanılamaz. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

    Avrasya Ayak Sağlığı Merkezi Resmi Web Sitesidir ©2024

    telefon Etiler
    Telefon Altunizade