Nasır, genellikle ayak tabanı, topuk ve ayak parmakları arasında uygun olmayan ayakkabı seçimi ya da sürtünme ve basınç nedeniyle ortaya çıkan bir cilt problemidir. Nasır problemi, yaygın olarak ayaklarda görünse de ellerde ve vücudun diğer bölümlerinde de ortaya çıkabilir. Başlangıç aşamasında hafif kaşıntı gibi basit şikayetlerle ortaya çıkan nasır, zaman içerisinde ağrı, sertlik ve şişme gibi sorunlara neden olabilir.

Nasır Belirtileri Nelerdir?

Nasır belirtileri, problemin ortaya çıktığı noktaya bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ayak parmakları arasında ortaya çıkan nasır genellikle geç fark edilmekle birlikte, ayak tabanında ve özellikle topukta oluşan nasır şiddetli ağrıya neden olabilir. Yaygın görülen nasır belirtileri şöyledir:

 • Deride sertleşme, kalınlaşma ve renk değişimi,
 • Nasır oluşan bölgenin etrafında iltihaplanma,
 • Nasırlaşan bölgenin uç bölgeye doğru daralması ve sertleşmesi

ayak nasırı tedavisiNasır Bakımı Nasıl Yapılır?

Nasır bakımı, nasırın ‘sıfır noktası’ adı verilen bölgeye kadar alınması ile yapılır. Nasırlı bölgenin bir anda alınması, nasırın tekrar oluşmasına neden ve deride daha fazla kalınlaşmaya neden olabileceğinden, nasırın yavaş yavaş temizlenmesi gerekir. Nasır bakımının uzman podologlar tarafından yapılması güvenli bir yöntem olduğu gibi, nasır bandı gibi uygulamalar nasırın yok edilmesini yavaşlatabilir. Bununla birlikte asit içeren nasır bantları şeker hastaları için ciddi tehlike oluşturabilir. Dolayısıyla nasırdan kurtulmak için bant, krem gibi yöntemler yerine ayak sağlığı uzmanlarına başvurmak oldukça önemlidir.

Nasır Türleri Nelerdir?

Nasır temel olarak üç tiptir. Ayak parmakları arasındaki boşluklarda oluşan ve yapı olarak yumuşak olan nasır türü yumuşak nasır olarak adlandırılır. Ayağın daha kemikli kısımlarında ortaya çıkan ve yaygın olarak ayak tabanında görülen nasır türüne sert nasır adı verilir. Tohum nasırı ise ölü deriden oluşan ve yumuşatılması daha zor olan nasır türüdür.

Nasır Bulaşıcı Mıdır?

Nasır, siğil ya da mantar gibi enfeksiyona neden olan bir rahatsızlık olmadığı için başka insanlara bulaşmaz. Bununla birlikte ayakta nasır oluşumuna neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmaması, nasırın ayak üzerinde yayılmasına yol açabilir.


  Bu sitede yer alan bilgiler, sağlık profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, şubelerimizde hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisi yapılmamaktadır. Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tadavisinde kullanılamaz. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

  Avrasya Ayak Sağlığı Merkezi Resmi Web Sitesidir ©2024

  telefon Etiler
  Telefon Altunizade