Ayak Tırnak Batması

Tırnak uzamasının düzensiz bir şekilde gerçekleştiği kişilerde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Tırnakların köşe veya kenarına doğru gelişmesi sonucunda ayak tırnak batması görülebilir. Kişinin tırnak yapısındaki bozulmalar ve çevreden maruz kalınan etkenler ise tetikleyici unsurlar arasındadır.

Günlük yaşam kalitesini olumsuz anlamda etkileyen ayak sağlığı problemidir. Bazı durumlarda ev koşullarında da müdahale edilebilir. Fakat iltihap ve benzeri durumların yaşanmaması oldukça önemlidir. Ayak sağlığı alanında uzman podologlar tarafından medikal koşullar altında işlemler yapılır. Böylelikle herhangi bir komplikasyon yaşanmasının önüne geçilir.

Ayak Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak ve tırnak yatağı arasındaki uyum sorunu nedeniyle ortaya çıktığı gözlemlenir. Kadın ve erkeklerde eşit oranda batık tırnak problemiyle karşılaşılır. Cilt yapısı, yaş ve genetik etkenlere bağlı olarak risk ihtimali artmaktadır. Terli cilt yapısına sahip kişilerde de karşılaşılabilir. Aynı zamanda yıllar içerisinde tırnak yapısı kalınlaşarak batma yaşanmasına neden olduğu kaydedilir.

Ayağın üzerine ağır bir cisim düşmesi, futbol ve yaralanma gibi olaylar neticesinde ayak tırnak batması ortaya çıkmaktadır. Tırnağın deriye doğru kesilmesi, hijyenik açıdan istenmeyen koşullarda hareket edilmemelidir. Özellikle gün içerisinde yoğun bir şekilde ayakta duran bireyler risk altındadır. Ayak sağlığınıza uygun ayakkabılara yönelmeniz gerekir. Sıkı, düz ve dar kalıbı olan ürünler tercih edilmesi önerilir.

Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batması, tırnak yapısının bozulması veya deforme olması sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Kişiler tarafından fark edildiği anda uzman bir podolog görüşü alınması önerilir. Aksi takdirde ciddi problemlere yol açabilir. Ayak tırnak batması genellikle aşağıda belirtilen durumların yaşanmasına neden olur:

  • Tırnak tabanında kızarıklık ve şişme
  • Ağrı ve sızı
  • Tırnak tabanında kanama ve püskürtmeler
  • Yara ve çatlak oluşumu
  • Tırnak tabanında kalınlaşma ya da kabarıklık
  • Bölgedeki tüylerin dökülmeye uğraması

Tırnak Batması ve Tel Uygulaması

Tırnak batması nedir ve belirtileri nelerdir sorularının yanı sıra uygulama süreci de merak edilir. Danışanın tırnak yapısı detaylı olarak analiz edilir. Devamında da mevcut probleme yönelik olarak hangi işlemlerin uygulanacağına karar verilir. Tel uygulaması ile tırnak yapısını düzgün hale getirmeyi amaçlanır. Tırnak tabanına uygun bir şekilde tel yerleştirilerek, tırnak yapısı düzene sokulur.

Tel uygulaması, birkaç adımı kapsayan bir süreci içerisine alır. İlk olarak tırnak tabanı temizlenir ve kurutulur. Kişinin tırnak tabanına uygun bir tel seçimi oldukça önemlidir.  Steril koşullar altında, deneyimli ve yetkin ekipler tarafından işlemler yürütülmelidir. Son olarak tel, tırnak üzerinde uygun bir biçimde konumlandırılarak yapıştırılır.

Batık tırnak gibi ayak sağlığı problemlerinde son derece etkilidir. Fakat etkili iyileşme açısından batmanın sebepleri incelenmelidir. Yaralanma ve iltihap gibi problemlerin teşhis edilmesi halinde kişiye uygun bir süreç planlanır. Avrasya Ayak Sağlığı olarak gelişmiş sistemlerimiz ve alanında uzman podologlarımızla uzun yıllardır hizmet vermekteyiz. Ayak tırnak batması hakkında ayrıntılı bilgi ve randevu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Share

telefon Etiler
Telefon Altunizade